Кабинетът на логопеда
Този вид терапия се фокусира върху рецептивният език или иначе казано – нашата способност да разбираме думите, които ни се казват, както и върху способността ни да използваме тези думи и изрази като начин да се изразяваме сами. Да кажем как се чувстваме, какво искаме – това за някои хора представлява дълъг процес.
Освен с разбирането и експресията, логопедичната терапия се занимава и със самата механика на произвеждане на реч като артикулация, височина, тембър,флуентност и др.
Много възрастни имат нужда от логопедична терапия след удар или травма след преживян инцидент , които по един или друг начин променят способността им да използват езика си. Много от тях “забравят” наименованието на определени предмети и дейности, при други травмите са много по-дълбоки. Логопедът работи именно, за да “припомни” необходимите думи, да пресъздаде наново чрез терапевтичните техники онова, което е загубено за момента.
При децата основно се включва преследването на определени цели в развитието на езика и речта, които поради определени причини са били забавени. Някои деца имат необходимост само от помощ в разбирането и усвояването на езика, други трябва да се съсредоточат главно върху механиката на продуцирането на реч, трети се нуждаят от цялостно и комплексно логопедично занятие.
Логопедът (говорно-езиковият терапевт) е специалистът , който работи върху откриването на ненатоварваща, интензивна и забавна говорно-езикова терапия, за да успее да премахне или минимализира всяка слаба страна и езикова/говорна бариера.
Сами виждате, логопедията и логопедите не са страшни. Те са насреща с една обща цел – да подобрят самочувствието и качеството на комуникацията